ارز استکیس (Stacks)

STX Stacks (STX)

ارز استکیس (Stacks) یک راه حل لایه یک blockchain است که برای منتقل کردن قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) به بیت کوین (BTC) طراحی شده است. این قراردادهای هوشمند بدون تغییر حتی یکی از ویژگی‌های قدرتمند آن از جمله امنیت و ثبات به بیت کوین منتقل می‌شوند.

این DApp ها باز و مدولار (پیمانه‌ای) هستند، به این معنی که توسعه دهندگان می‌توانند در داخل DApp‌های یکدیگر تغییراتی ایجاد کنند و ویژگی‌هایی را تولید کنند که به سادگی در یک برنامه معمولی قابل اجرا نیست. از آنجا که  Stacks از بیت کوین به عنوان پایه استفاده می‌‌کند، همه آنچه در شبکه اتفاق می‌افتد در پر کاربرد‌ترین و مسلماً امن‌ترین بلاکچین موجود یعنی بلاکچین بیت کوین قرار می‌گیرد.

این پلتفرم توسط توکن Stacks (STX) گردانده می‌شود و در اجرای قراردادهای هوشمند، پردازش معاملات و ثبت دارایی‌های دیجیتالی جدید در بلاکچین Stacks 2.0 استفاده می‌شود.

این پلتفرم قبلاً به Blockstack معروف بود، اما در آپدیت Q4 ۲۰۲۰ به Stacks تغییر نام داد تا پروژه اکوسیستم و منبع باز را از Blockstack PBC جدا کند. شبکه اصلی Stacks 2.0 در ژانویه ۲۰۲۱ راه اندازی شد.