ارز ریپل (XRP)

XRP Xrp (XRP)

ارز ریپل (XRP)، یک دارایی دیجیتال است که توسط شرکت ریپل ساخته و عرضه شده است. XRP  در حال حاضر فقط روی یکی از محصولات ریپل یعنی xRapid  کاربرد دارد.

برای شروع، شناخت تفاوت میان XRP ،Ripple و RippleNet مهم است. XRP ارزی است که روی یک پلتفرم پرداخت دیجیتال به نام RippleNet کار می‌کند. در حالی که RippleNet توسط شرکتی به نام Ripple اداره می شود، XRP Ledger ،open-source است و مبتنی بر بلاکچین نیست، ارز دیجیتال XRP روی یک دفتر کل توزیع شده به نام ایکس‌آر‌پی لجر (XRP Ledger) منتقل می‌شود.

از مزیت‌های XRP می‌توان به سرعت تراکنش‌های فوق‌العاده بالا و کارمزدهای به شدت پایین اشاره کرد. در حال حاضر تکمیل شدن هر تراکنش ریپل فقط حدود ۴ ثانیه طول می‌کشد و می‌توان میلیون‌ها دلار پول را فقط با چند دلار کارمزد انتقال داد.

بستر پرداخت RippleNet یک سیستم تسویه حساب ناخالص در زمان واقعی (RTGS) است که هدف آن امکان انجام معاملات پولی فوری در سطح جهانی است. در حالی که XRP ارز رمزنگاری شده بومی XRP Ledger است ، در واقع می‌توانید از هر ارز برای معامله در سیستم عامل استفاده کنید.

در حالی که ایده پشت پلتفرم پرداخت Ripple برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ توسط Ryan Fugger اعلام شد، تنها زمانی بود که McCaleb و Chris Larson پروژه را در سال ۲۰۱۲ به دست گرفتند که ساخت Ripple شروع به کار کرد (در آن زمان OpenCoin نیز نامیده می‌شد).