تفاوت GitHub و GitLab | بررسی ویژگی های GitHub | آشنایی با GitLab

114
0
تفاوت GitHub و GitLab

GitHub و GitLab هر دو در دنیای برنامه نویسی محبوب هستند، اما بهترین گزینه کدام است؟ اگر انتخاب بین GitLab و GitHub برای شما سخت است، حق دارید، تصمیم گیری واقعاً سخت است. هر دو این پلتفرم ‌ها به دلیل نتایج فوق ‌العاده ‌شان در نرم ‌افزارهای خصوصی و پروژه ‌های منبع باز مشهور هستند. اگرچه هر دو به اندازه کافی شایستگی دارند، اما همین شایستگی، انتخاب اینکه کدام یک از این دو برای شما و تیم شما مفید است را دشوار می کند. به همین دلیل در این مقاله ویژگی‌ هایی مانند قیمت، کارایی، CI و CD و سایر موارد را تجزیه و تحلیل میکنیم تا شما بهترین انتخاب را داشته باشید. در این مقاله به بررسی تفاوت GitHub و GitLab می پردازیم.

تفاوت GitHub و GitLab

مقایسه قیمت GitHub و GitLab

تفاوت GitHub و GitLab
تفاوت GitHub و GitLab

قیمت گذاری یک موضوع مهم است. شما همواره می خواهید پول کمتری را برای ویژگی های بیشتر خرج کنید.

GitHub دارای سه سطح قیمت گذاری است. نسخه اول رایگان است که همراه با یک انبار نامحدود عمومی و خصوصی، 2000 دقیقه CI/CD پشتیبانی ماهانه انجمن و 500 مگابایت فضای ذخیره سازی است.

نسخه Teams نیز وجود دارد که هر ماه 4 دلار برای هر کاربر هزینه دارد. از مهم ترین ویژگی های آن می توان به 3000 دقیقه CI/CD و فضای ذخیره سازی 2 گیگابایتی اشاره کرد.

همچنین می توانید نسخه Enterprise را با 21 دلار در ماه برای هر کاربر داشته باشید. جدا از داشتن تمام ویژگی ‌های دو نسخه رایگان و Teams، در این نسخه 50000 دقیقه CI/CD در ماه به شما می‌دهد. علاوه بر این، دارای Audit Log API و GitHub Connect است که ضروری هستند.

از سوی دیگر، GitLab هم سه سطح قیمت دارد: نسخه رایگان، Premium و Ultimate. نسخه رایگان تمام مراحل چرخه DevOps را دارد و به شما امکان می دهد تا GitLab CI runner های خود را بیاورید. با 400 دقیقه CI/CD ماهانه نیز ارائه می شود.

می توانید نسخه Premium GitLab را با نسخه Enterprise GitHub معادل بدانید. نسخه Premium ماهانه 19 دلار برای هر کاربر هزینه دارد و 10000 دقیقه و منابع مدیریت پروژه از جذاب ترین ویژگی های آن است. اگر می‌خواهید بهترین ویژگی‌ های GitLab را تجربه کنید، باید به نسخه Ultimate ارتقا دهید. نسخه Ultimate هر ماه 99 دلار برای هر کاربر هزینه دارد.

تفاوت GitHub و GitLab
تفاوت GitHub و GitLab

همانطور که گفته شد، GitHub ارزان تر از GitLab است. اما، نسخه Ultimate GitLab دارای ویژگی هایی است که تنها با خرید ویژگی امنیت پیشرفته می توانید از GitHub دریافت کنید. با این حال در تمامی نسخه ها، GitHub ویژگی های داخلی مانند تست فاز را ندارد. بنابراین، GitHub برای شما هزینه کمتری خواهد داشت، اما GitLab امکانات بیشتر به شما می دهد.

تفکیک ویژگی

ویژگی ‌های GitHub تقریباً شبیه ویژگی‌ های GitLab است. آنچه این دو را از هم جدا می کند نحوه دسترسی کاربران به ویژگی ها است. در GitHub، ممکن است برای دسترسی به برخی ویژگی‌ ها، به برنامه‌ های شخص ثالث (مجزا) نیاز داشته باشید.

از طرف دیگر GitLab مستقیم تر کار را انجام می‌دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید برنامه شما می تواند از ویژگی مورد نیاز شما پشتیبانی کند.

مقایسه CI و CD

تفاوت GitHub و GitLab
تفاوت GitHub و GitLab

در ابتدا، GitLab بود که یکپارچه سازی و تحویل مداوم (CI/CD) را ارائه داد. GitHub بعدا آن را اضافه کرد.

CD GitHub فقط با پلاگین های شخص ثالث کار می کند. این مورد برای رجیستری و اسکن امنیتی بر روی پلتفرم است. همچنین باید خطوط ارتباطی را در GitHub به صورت دستی پیکربندی کنید زیرا به صورت پیش فرض پیکربندی نشده است.

تفاوت GitHub و GitLab
تفاوت GitHub و GitLab

GitLab در هیچ زمینه ای به برنامه های شخص ثالث نیاز ندارد و مدیریت آن را آسان تر می کند. همچنین ادغام را از قبل پیکربندی می کند و به خطوط والد و فرزند اجازه می دهد تا به طور همزمان اجرا شوند. مهم تر از همه، ویژگی AUTO DevOps آن اسکن های امنیتی و مسائل مربوط به مجوز را آسان تر می کند و استقرار Kubernetes را در فضای cloud ساده می کند.

خلق کد و نسخه

مهم ترین تفاوت بین GitHub و GitLab ایجاد و نسخه سازی کد، محیط توسعه یکپارچه (IDE) است. IDE در اصل یک ویرایشگر است که فرآیند ایجاد تغییرات در پروژه های شما را ساده می کند.

متأسفانه، GitHub از اول با IDE همراه نیست مگر اینکه از یکپارچه سازی شخص ثالث استفاده کنید. این محیط‌ های توسعه میزبانی Cloud، توسعه را برای تیم شما آسان ‌تر می‌کنند و به شما امکان دسترسی به منابع محاسباتی روی Cloud را می‌دهند.

GitLab دارای WebIDE است. این بدان معناست که تیم توسعه دهندگان شما به راحتی می توانند با استفاده از منابع مبتنی بر وب با یکدیگر همکاری کرده و برنامه ها را از ابتدا بسازند. شما و تیمتان همچنین می‌توانید برنامه‌ هایی را که توسعه داده‌اید و تغییرات ایجاد شده در آنها را مقایسه کنید. این ویژگی باعث می شود گردش کار سریع تر و کارآمد تر شود.

مدیریت پروژه

تفاوت GitHub و GitLab
تفاوت GitHub و GitLab

زمانی که صحبت از مدیریت پروژه می شود، GitHub به خوبی مجهز است. به شما امکان می دهد روی پروژه های خاص یادداشت کنید و مسائل را دسته بندی کنید. همچنین می توانید از گزارش ها و نمودار های موجود برای تعیین بهره وری استفاده کنید. در نهایت، می توانید نقاط عطف مورد نظر خود را تعیین کنید.

GitLab به همان اندازه موثر است. به شما امکان می دهد وظایف را به توسعه دهندگان مختلف اختصاص دهید. شما همچنین می توانید یک لیست از وظایف و توضیحات آنها را اضافه کنید تا همه بدانند چه چیزی مورد انتظار است. علاوه بر آن، GitLab دارای نمودار هایی است تا به تیم شما کمک کند تا وظایف را تجسم کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، هر دو پلتفرم دارای ویژگی‌ های مدیریت پروژه شگفت ‌انگیزی هستند. بنابراین این یکی از ویژگی ‌های مهم است.

ویژگی های امنیتی

تفاوت GitHub و GitLab
تفاوت GitHub و GitLab

امنیت، به ویژه در زمینه اسکن امنیتی و DevSecOps، یکی دیگر از ملاحظات ضروری است. در اینجا، GitHub دارای یک ویژگی برجسته اسکن رویداد محرک است. این امر امنیت پروژه های شما را افزایش می دهد.  همچنین می‌توانید نقاط آسیب‌ پذیر خود را تقویت کنید. می‌توانید برنامه زمانی اسکن ‌های امنیتی خود را خودکار کنید. آن را به ویژگی Static Application Security Testing اضافه کنید تا تحت تاثیر قرار نگیرید.

اگرچه GitLab با اسکن امنیت را حفظ نمی‌کند، اما ویژگی های دیگر آن با، ویژگی SAST در GitHub مطابقت می دهد. Gitlab همچنین دارای ویژگی DAST است که در GitHub وجود ندارد. علاوه بر این، GitLab همچنین ویژگی های امنیتی اضافی را ارائه می دهد. دارای یک گزینه تست فاز داخلی، مجوز و ویژگی انطباق است.

تکمیل آن نشانگر خطر آسیب پذیری GitLab است. این ریسک ‌ها را به‌ سطح های بحرانی، زیاد، متوسط ​​یا پایین طبقه ‌بندی می‌کند تا بتوانید شدت یک خطر امنیتی را بسنجید.

به طور خلاصه، GitHub دارای ویژگی های امنیتی قوی است، اما GitLab هم دارای ویژگی های امنیتی دقیق و قوی است. گفتنی است، GitLab در DevSecOps و مسائل اسکن امنیتی پیشتاز است.

GitHub در مقابل GitLab: بهترین پلتفرم DevOps را پیدا کنید.

شروع کار با ابزار DevOps آسان نیست. سناریوی “آنچه برای یکی کار می کند برای همه کار می کند” صحیح نیست. در هر صورت، بهترین پلتفرم آن است که نیازها و خواسته های منحصر به فرد تیم شما را برآورده کند. GitHub با تعداد قابل توجهی برنامه و ویژگی، پیشرو در بازار است. برای مدیریت پروژه عالی است و از لحاظ قیمت هم بیش از حد گران قیمت نیست. 

از طرف دیگر، GitLab دارای ویژگی های برتر، امنیت باورنکردنی، و ایجاد کد و توانایی های نسخه سازی آسان تر است. با این حال، همه اینها ویژگی ها نسبتاً پرهزینه هستند. بر اساس آنچه نیاز دارید انتخاب کنید.

منبع : makeuseof

امتیاز این مطلب
محسن دادار
نوشته شده توسط

محسن دادار

کارشناس سئو و تحلیل ارزهای دیجیتال ؛ علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گوگل فارکس آموزش تخصصی آمارکتس